Jak vybrat podlahu?

Při výběru vhodné podlahy je potřeba vzít v potaz několik faktorů. Na začátku je vhodné položit si pár otázek, které vám pomohou s rozhodováním.

Plánujete podlahové vytápění?

Přemýšlíte o podlahovém topení a místo laminátové podlahy chcete raději pravé dřevo? Tato možnost má řadu výhod, musíte ovšem vědět, které dřeviny máte pro toto řešení k dispozici. Obecně platí, že je vhodné vybírat pouze z vícevrstevných podlah, které mají vyšší rozměrovou stabilitu a tepelnou vodivost, nejsou tolik náchylné ke změnám vlhkosti a zároveň mají nižší tepelný odpor.

Skladba dřevěné podlahy

Pro podlahové topení je nejvhodnější vysoce kvalitní třívrstevná podlaha, která se vyznačuje též příznivou cenou. Skladba dřevěné podlahy je navržena tak, aby každá vrstva plnila svou individuální funkci a dohromady tvořily vysoce odolný celek.

Vhodné dřeviny

K vhodným dřevinám se řadí smrk, borovice severská a dub, který obecně patří mezi vůbec nejoblíbenější dřeva – je pevný, odolný a dobře snáší vlhkostní změny.

Dále můžete zvážit použití luxusního ořechového dřeva s exotickým nádechem nebo trvanlivého dřeva merbau, které je velmi houževnaté, použitelné i v exteriéru a je až o 30 % tvrdší než dubové dřevo. Požadovaný odstín si můžete vybrat dle svého vkusu.

Mezi zcela nevhodné alternativy naopak patří jasan, habr a buk.

 

Výhody dřeva pro podlahové topení:

  • Nevíří se prach
  • Podlaha při zatopení příjemně voní
  • Na rozdíl od vinylové podlahy se při zahřívání nevylučují karcinogenní látky (ftaláty)
  • Stabilní, příjemná teplota od noh

Podlahové topení patří mezi oblíbenou volbu z několika prostých důvodů – na rozdíl od radiátoru vám teplota v místnosti nekolísá, není potřeba jej nijak přenastavovat a teplo se rovnoměrně rozkládá po celém interiéru. Zároveň je vám vždy krásně teplo od noh.

Jak vybrat vhodnou tvrdost podlahy?

Obecně platí, že do méně vytížených prostorů, jako je ložnice či pracovna, je vhodné použít dřeviny s Brinellovou hodnotou tvrdosti do 1,6. Naopak u silně zatěžovaných prostor (obývací pokoj, dětský pokoj či kuchyně) je ideální použít dřevěnou podlahu o tvrdosti 3,0. Platí, že čím vyšší hodnota, tím tvrdší dřevo.

Tvrdost dřevin dle Brinellovy hodnoty:

  • Bříza – 2,6
  • Buk – 3,8
  • Dub – 3,7
  • Jasan – 4,0
  • Merbau – 4,9
  • Ořech – 3,4

 

Přečtěte si více o:

Třívrstvé dřevěné podlaze

Možnosti využití podlahového topení

Skladbě dřevěných podlah

JAKOU PODLAHU VYBRAT?

Rádce s výběrem podlahy

Náš rádce s vámi projde všechen sortiment, abyste našli podlahu, která do vašeho interiéru perfektně zapadne. A na samotnou pokládku jsme pro vás připravili videonávody, ať víte, co vás čeká.

1

Dřevěný podklad

(masívní desky, dřevotřískové desky, OSB
desky nebo staré parkety)

Na cementovém základě

(beton nebo anhydrit)


2
    
  
3