Skladba podlah

Dřevěné podlahy patří mezi vůbec nejoblíbenější podlahové krytiny. Díky své textuře a vlastnostem se po nich příjemně chodí, vytváří doma příjemnou atmosféru a zároveň jsou velice odolné. V případě, že o dřevěné podlaze uvažujete, je vhodné vědět, z čeho se skládá.

Vícevrstvé podlahy

Dřevěná podlaha musí něco snést – proto musí být dostatečně tvrdá a odolná a mít vhodnou tloušťku. Jednou variantou je zvolit podlahy z masivu (nejčastěji z dubového dřeva), které jsou ovšem finančně nákladné a postupem času může dojít k jejich popraskání a zkroucení. Ideální řešení proto nabízí podlahy z více vrstev, které tyto problémy řeší.

Na trhu najdete buď dvouvrstevné či třívrstevné podlahy. Právě podlahy sestávající ze tří vrstev dokonale plní svou funkci. Třívrstvá podlaha vám vydrží celé dekády a v případě opotřebení ji jednoduše zbrousíte a přelakujete, případně naolejujete.

Nášlapná vrstva zajišťuje odolnost

První vrstva (nášlapná) je vyrobena z tvrdého dřeva – dubového, bukového, ořechového, javorového a dalších. Její tloušťka musí být minimálně 3,5 mm. Zbylé dvě vrstvy už jsou pouze konstrukční, proto se nevyrábí z tvrdého dřeva.

Středová vrstva zlepšuje kročejový efekt

Středová vrstva je nejčastěji vyráběna z měkkého smrkového či borového dřeva o tloušťce 9 mm. Použití měkkého dřeva v této vrstvě má dobrý důvod – zabraňuje roztažnosti podlahy a zlepšuje kročejový efekt celé podlahy, změkčuje došlap a eliminuje hluk.

Protitahová vrstva zajišťuje stabilitu

Spodní a zároveň poslední vrstva se vyrábí ze smrkové dýhy a nazývá se též protitahová. Její tloušťka je nejčastěji 1,5 mm a díky ní je v celé podlaze zajištěna stabilita a ochrana před kroucením a praskáním.

Správná pokládka je klíčem k úspěchu

Aby byly zachovány vlastnosti jednotlivých podlah, je důležité zajistit správnou pokládku. K tomu můžete využít buď našich profesionálních služeb, nebo si položit podlahu sami. Prostudujte si naše rady a tipy, jak na to.

JAKOU PODLAHU VYBRAT?

Rádce s výběrem podlahy

Náš rádce s vámi projde všechen sortiment, abyste našli podlahu, která do vašeho interiéru perfektně zapadne. A na samotnou pokládku jsme pro vás připravili videonávody, ať víte, co vás čeká.

1

Dřevěný podklad

(masívní desky, dřevotřískové desky, OSB
desky nebo staré parkety)

Na cementovém základě

(beton nebo anhydrit)


2
    
  
3