Pokládka podlahy lepením

Výhodou lepené podlahy je fakt, že se u ní změny teploty a vlhkosti neprojevují vrzáním a lupáním, což se naopak může stávat u plovoucí podlahy. Pokud si chcete do interiéru navíc zavést podlahové topení, pokládka lepením je jediný možný způsob, jak postupovat. Tento styl pokládky je trvalejšího rázu a není snadné ji demontovat. Zároveň u ní není zapotřebí zcela rovného povrchu jako u plovoucí podlahy.

Jak položit dřevěnou podlahu lepením?

U pokládky dřevěné podlahy lepením není zapotřebí žádná podložka, kročejová izolace ani parozábrana. Podlaha se tedy lepí přímo na podklad – buď na beton, termický anhydrid či na podklad z OSB desek.

Krok 1: Penetrace podkladu

Před samotným lepením je třeba podklad z betonu či anhydridu penetrovat. Penetrace je válečkem nebo štětkou rovnoměrně rozetřena a nechá se několik hodin zaschnout. U podkladu z anhydridu je vhodné, aby byly naneseny alespoň dvě vrstvy penetrace, aby se dobře vpila do podkladu.

Krok 2: Příprava dřevěných desek

Je vhodné u lepení nespěchat. Nejprve si před samotným lepením desky připravíme a zkontrolujeme, že jsou v pořádku. Následně si desky vykrátíme tak, aby po všech stranách obvodu zdi byla 0,5 až 1 cm dilatace. Nasucho zkusíme desky položit, zkontrolujeme, že nám sedí barvy a nejsou na nich žádné kazy. Optimální je tímto způsobem vyzkoušet alespoň tři řady.

Krok 3: Aplikace tekuté gumy

Po vyzkoušení tří řad desky znovu rozebereme a před jejich zamčením aplikujeme na horní stranu zámku tekutou gumu a to tak, aby po zamčení zlehka vytekla na povrch. Poté je vhodné doklepnout krátký spoj. Znovu vyzkoušíme na prvních třech řadách.

Krok 4: Nanesení lepidla

Po vyzkoušení prvních tří řad nakreslíme čáru, kde tyto desky končí. Odsuneme je a zubatou stěrkou (nejlépe 4mm) aplikujeme rovnoměrně lepidlo, které by mělo být roztaženo po podlaze tak, aby byl podklad pokryt ideálně 2–3 mm lepidla. Ve dvou a více lidech položíme první tři řady podlahy na lepidlo. Přitom kontrolujeme, že je všude potřebná dilatace.

Krok 5: Zatvrdnutí a práce následující den

Do druhého dne necháme lepidlo zatvrdnout. Je vhodné, aby se desky zatížily, abychom měli jistotu, že bude podlaha po celé délce sedět na podkladu. Další den pokračujeme v pokládání zbytku podlahy. 

 

Podívejte se na naše videonávody, ve kterých ukazujeme, jak správně položit podlahu lepením.

Návod na pokládku podlahy

  • lepením
  • plovoucím způsobem

 Zpět na všechny návody

JAKOU PODLAHU VYBRAT?

Rádce s výběrem podlahy

Náš rádce s vámi projde všechen sortiment, abyste našli podlahu, která do vašeho interiéru perfektně zapadne. A na samotnou pokládku jsme pro vás připravili videonávody, ať víte, co vás čeká.

1

Dřevěný podklad

(masívní desky, dřevotřískové desky, OSB
desky nebo staré parkety)

Na cementovém základě

(beton nebo anhydrit)


2
    
  
3