Pokládka plovoucí podlahy

U způsobu pokládky plovoucím způsobem podlahu nepřipevňujeme k podkladu ani ke stěnám. Podlaha má mechanické zámkové spoje – jednotlivé díly tak do sebe pouze zacvakneme, takže podlaha na povrchu v podstatě plave. Jedná se o levnější a rychlejší variantu pokládky. Výhodou je i velice rychlá demontáž například v případě přechodu na jiný druh podlahy. Je zapotřebí mít na paměti, že plovoucí podlaha se musí pokládat na absolutně rovný povrch. Jakékoliv nerovnosti podkladu je tak potřeba před montáží vyrovnat.

K pokládce plovoucí podlahy potřebujeme:

  • Parozábranu
  • Mirelon
  • Kročejovou izolaci
  • Podlahové desky
  • Tekutou gumu
  • Soklové 2,5 cm lišty kolem zdí

Jak položit plovoucí podlahu?

Před položením plovoucí podlahy je zapotřebí mít na paměti, že je možné ji položit pouze na zcela rovný, očištěný a ideálně i přebroušený podklad. Je tedy nutné zkontrolovat rovinnost pomocí vodováhy a 2mm proužku, který se budeme snažit vložit pod vodováhu. Pokud se nám v některém místě podaří proužek prostrčit, znamená to, že je podlaha v daném místě nerovná a je potřeba ji napenetrovat za použití stěrky a povrch podkladu tak vyrovnat.

Krok 1: Položení parozábrany

Parozábranu položte na podklad tak, aby se těsně dotýkala stěn. Lehce ji překrývejte přes sebe a uchyťte ji k podkladu izolepou. Parozábrana by měla vytvářet lehkou kolébku, aby případná vlhkost neprosakovala do podlahy, ale byla odváděna pryč.

Krok 2: Položení mirelonu

Na vrstvu parozábrany položte vrstvu mirelonu. Postupujte stejným způsobem a pokládejte ji až těsně ke zdi. Mirelon slouží jako tepelně izolační vrstva, vyrovnává drobné nerovnosti a tlumí hluk.

Krok 3: Položení první řady

Podlaha se pokládá od levého rohu kolmo k oknu. Nejprve je zapotřebí odříznout kratší stranu zámku (i na podélné straně, která se dává ke zdi) a poté se položí první řada. Je nutné kontrolovat dilataci (1–1,5 cm), která je závislá na velikosti místnosti. Do 4 m délky stačí 1 cm dilatace, nad 4 m je zapotřebí 1,5 cm.

Krok 4: Nanesení gelu a další položení

Z horní strany zámku se nanese gel, který se zacvakne do předchozí parkety. Gel se promění v tekutou gumu, která podlahu chrání před zatečením vody do spár. Stejným způsobem připravíme další řadu, kterou vkládáme do předešlé řady pod úhlem. Vždy je třeba zakrátit levou stranu a hlídat dilataci. Je vhodné použít vložky, aby zůstala dilatace stejná i na zbytek podlahy. Jemným poklepáním k sobě řady přirazíme a pokračujeme v pokládání.

 

Podívejte se na naše videonávody, ve kterých ukazujeme, jak správně položit plovoucí podlahu. Zároveň se v něm dozvíte mnoho tipů a triků, např. jak instalovat soklové lišty. 

Návod na pokládku podlahy

  • lepením
  • plovoucím způsobem

 Zpět na všechny návody

JAKOU PODLAHU VYBRAT?

Rádce s výběrem podlahy

Náš rádce s vámi projde všechen sortiment, abyste našli podlahu, která do vašeho interiéru perfektně zapadne. A na samotnou pokládku jsme pro vás připravili videonávody, ať víte, co vás čeká.

1

Dřevěný podklad

(masívní desky, dřevotřískové desky, OSB
desky nebo staré parkety)

Na cementovém základě

(beton nebo anhydrit)


2
    
  
3