Je dřevěná podlaha vhodná pro podlahové topení?

Uvažujete o podlahovém topení a místo laminátové podlahy chcete raději pravé dřevo? Dobrou zprávou je, že tato možnost je reálná – ovšem jen za určitých předpokladů. V našem článku vám poradíme, jaký typ dřeviny zvolit.

Dřevo funguje jako skvělý tepelný izolant, ne všechny dřeviny se však hodí kombinovat s podlahovým topením – ať už elektrickým nebo teplovodním. Problém může představovat zejména roztažnost materiálu, ovlivněná změnami vlhkosti. Vhodnější volbou budou spíše vícevrstvé výrobky s vyšší rozměrovou stabilitou.

Které dřeviny lze použít?

Mnohdy volba padne na vinylové nebo laminátové podlahy, skutečné dřevo ale nic nenahradí. Některé druhy dřeva jsou náchylnější vůči vlhkosti a výkyvům teplot. Hodí se proto použít podlahové krytiny s nižším tepelným odporem (tzn. vyšší tepelnou vodivostí).

K vhodným dřevinám se řadí smrk, borovice severská a dub, který obecně patří mezi vůbec nejoblíbenější dřeva – je pevný, odolný a dobře snáší vlhkostní změny. Dále můžete zvážit použití luxusního ořechového dřeva s exotickým nádechem nebo trvanlivého dřeva merbau – je velmi houževnaté, použitelné i v exteriéru a až o 30 % tvrdší než dubové dřevo. Požadovaný odstín si můžete vybrat podle svého vkusu.

Mezi zcela nevhodné alternativy naopak patří jasan, habr a buk.

Proč vrstvená podlaha?

Vlhkost a teplota okolního prostředí ovlivňují tvarovou stálost dřeva. U vícevrstvých podlah to však neplatí – jsou rozměrově stálejší a pro podlahové topení se často doporučují. Naopak masivní parkety, vytvořené z jediného kusu dřeva, vykazují větší rozměrové změny.

Jaký typ podlahového topení zvolit?

Můžete vybírat ze dvou základních typů, které se pod podlahu instalují – elektrického a teplovodního topení. Oba systémy dosáhnou podobného výsledku – podlaha se v obou případech příjemně nahřeje.
Teplovodní topení, tvořené systémem trubek, je ale pod dřevěnou podlahu vhodnější. O elektrickém topení uvažujte pouze v případě firmy, která je schopna garantovat (protokolem o tepelné zkoušce) pomalý náběh i seběh topení a prohřátí jednotlivých vrstev do maximální teploty 28 °C.

Teplovodní topení vyžaduje vyšší počáteční investici, z dlouhodobého hlediska je však úspornější a lze jej napojit na elektrokotel, ale také třeba na tepelné čerpadlo. Během horkých letních měsíců může fungovat i jako klimatizace.

Podlaha se vždy celoplošně lepí, jinak by topení neplnilo svou funkci dostatečně.

Prohlédněte si dřevěné podlahy vhodné pro podlahové topení

Síla, pevnost a sukovitá mozaika dělají z dubu to nejoblíbenější dřevo

Nejluxusnější dřevo, pro ty největší fajnšmekry, to je ořech

Merbau vytváří nádhernou mozaiku barev, která se jen tak neokouká

Zpět do blogu

Josef Řezníček

Josef Řezníček

Práci s dřevem se věnuji už 14 let a dostal jsem se k ní, jak se říká, „jak slepej k houslím“. Na vysoké škole jsem studoval zemědělství a potravinářství, ale protože jsem toužil stát se bankéřem, vystudoval jsem také ekonomiku a pojišťovnictví.

JAKOU PODLAHU VYBRAT?

Rádce s výběrem podlahy

Náš rádce s vámi projde všechen sortiment, abyste našli podlahu, která do vašeho interiéru perfektně zapadne. A na samotnou pokládku jsme pro vás připravili videonávody, ať víte, co vás čeká.

1

Dřevěný podklad

(masívní desky, dřevotřískové desky, OSB
desky nebo staré parkety)

Na cementovém základě

(beton nebo anhydrit)


2
    
  
3